Warsztaty

Poniedziałek-wtorek 09-10.04

Godz. 17.00-20.00

Dla dzieci w wieku 7+

Wstęp: 20 zł


Bilety do nabycia w kasie MCK

Informacje: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl

UWAGA: liczba miejsc ograniczona!

Barka Lemara
ul. Spichlerna 1 (Brda, przy ul. Mostowej)

Animacja mokrego papieru

Wrzaski i Krzyki to hasło – klucz naszych warsztatów animacji.

Będziemy animowali mokrym papierem – szybką, autorską techniką – łatwą do opanowania i przynoszącą wiele radości (uwaga! – nieszkodliwie i chwilowo brudzi palce animatora). Pretekstem do działań animacyjnych będą nagrane na w trakcie pierwszej części spotkania, krótkie odgłosy wydawane przez uczestników. Animacje które powstaną to próby wizualizowania tych dźwięków.

Poznamy:

  • zasady tworzenia animacji poklatkowej,
  • rolę dźwięku w filmie animowanym,
  • sposób na bezpośrednią synchronizację poruszonego obrazu i dźwięku,
  • nieznane aspekty naszej kreatywności 😉

Technika mokrego papieru to animacja kompozycjami tworzonymi z mokrej kolorowej bibuły nakładanej warstwowo na podświetlonej od spodu białej płycie pleksi. Mokry papier staje się niezwykle elastycznym, łatwym w deformacji materiałem animacyjnym. Tylne światło, transparencja papieru, jego wielowarstwowość, mieszanie się rozcieńczonych tuszy barwiących papier – to elementy budujące ciekawe i zaskakujące efekty plastyczne filmu. Kreska, plama, refleks światła, przesunięcie – w każdej z tych składowych trudno dopatrywać się niezwykłości.

Animowane plamy malarskie są w dużej mierze przypadkowe, spełniają tylko główne założenia twórcy, który musi wykonać ich kilkadziesiąt lub kilkaset i trudno mu jest zachować stuprocentową ciągłość formy, podporządkować ją sobie całkowicie. Jednak, choć poszczególne fazy obrazu filmowego wydawać się mogą czasem zwykłe i nieatrakcyjne w swej wielości i powtarzalności, to ich sekwencja wyświetlona na ekranie zaskakuje uporządkowaniem ruchu, sensem, życiem.

Poruszenie martwego z natury swej obrazu, choćby iluzoryczne, zadziwia. I to właśnie jest cud animacji filmowej – w efekcie stosunkowo prostych zabiegów technicznych możemy obserwować na ekranie nigdy przecież niezaistniałe, ale widzialne i słyszalne dzianie się, z początkiem i końcem – jak w życiu. Choć marzenie o ożywianiu nie spełnia się, to za sprawą animatora możemy je przynajmniej zobaczyć.

Warsztaty odbywają się w ramach współpracy z Wydziałem Grafiki ASP Gdańsk.

Prowadzący

Robert Turło

Reżyser, scenarzysta, animator. 1987–1993 – studia na PWSSP w Gdańsku  (architektura wnętrz); 1996–1998 – ASP w Warszawie (grafika). Autor animowanych wideoklipów oraz filmów (głównie dla dzieci). Laureat ponad 20 nagród krajowych i zagranicznych festiwali filmowych, w tym: Światowy Złoty Medal na New York Festivals 2005, nagroda specjalna REMI w Houston 2007, nominacja za film krótkometrażowy do Złotej Palmy w Cannes 1991. Od 2003 współpracuje stale z TVStudiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Poza tym: ekspert PISF, pracownik naukowy na ASP w Gdańsku – Pracownia Animacji Filmowej, kurator warsztatu animacji „Animowana Łaźnia” w CSW Łaźnia2 w Gdańsku.