News


Polska animatorka Marta Pajek wygrała festiwal filmów animowanych ANIMOCJE’ 2017

29 kwietnia 2017
04.-Figury-niemożliwe-i-inne-historie-IIImpossible-figures-and-other-stories-II-reż.dir_.-Marta-Pajek-2016-1200x649.jpg

Grand Prix 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy trafiło do polskiej animatorki, Marty Pajek, poinformowali w sobotę, 29 kwietnia organizatorzy festiwalu. Bydgoską Nagrodę Filmu Animowanego, międzynarodowe Jury przyznało jej za film „Figury niemożliwe i inne historie II”.

„Figury niemożliwe i inne historie II” to część tryptyku opartego na koncepcji „figur niemożliwych” – takich, które da się narysować, ale które nie istnieją w rzeczywistości. Tryptyk jest wypowiedzią na temat roli kobiety definiowanej w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Film otrzymał już nagrodę Jury Studenckiego i Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrody festiwali w Utrechcie, Berkeley, Belgradzie oraz poznańskiego „Animatora”.

Marta Pajek to artystka wszechstronna. Reżyserka filmów animowanych, graficzka, malarka; zajmuje się również sztuką wideo. Urodzona w 1982 w Kielcach, mieszka i pracuje w Krakowie. Kształciła się pod okiem guru estońskiej animacji Priita Pärna, uważanego za jedną z najważniejszych postaci światowej animacji artystycznej. „Filmy Pajek mają formę dzieł otwartych, w których reżyserka pozostawia odbiorcy bardzo szeroką przestrzeń interpretacyjną.” – napisał portal Culture.pl. Artystka była wielokrotnie nagradzana, m.in. na festiwalu „Balkanima” w Belgradzie, „Animateka” w Lublanie czy „Etiuda&Anima” w Krakowie. Za „Snępowinę” (2012) na Animocjach otrzymała III Nagrodę.

Pozostali laureaci Animocji 2017:

Druga Nagroda za „świadomość wizualną”

Karolina Specht za film „Wyjdę z siebie” (Polska)

Wyjdę z siebie / Beside oneself, reż. / dir. Karolina Specht, 2016

 

Trzecia Nagroda za „formę i plastykę”

Irina Rubina za film „Jazz Orgie” (Niemcy)

Jazz orgie, reż. / dir. Irina Rubina, Germany, 2015

Nagroda publiczności

„Happy end”, reż. Jan Saska (Czechy)

Happy end, reż. / dir. Jan Saska, Czech Republic, 2015

 

Nagroda w Konkursie Filmów dla Dzieci

„Etnofobia/Ethnophobia”, reż. Joan Zhonga (Grecja, Albania)

Ethnophobia, reż. / dir. Joan Zhonga, Grecja, AlbaniaGreece, Albania, 2016

 

Jury przyznało też 3 specjalne wyróżnienia:

Specjalne Wyróżnienie za animację klasyczną

Tymon Albrzykowski za film „Zdarzenie plastyczne” (Polska)

Zdarzenia plastyczneInk meets blank, reż. / dir. Tymon Albrzykowski, 2016

 

Specjalne Wyróżnienie za „odwagę i szczerość”

Renata Gąsiorowska za film „Cipka” (Polska)

Cipka / Pussy, reż. / dir. Renata Gąsiorowska, 2016

 

Specjalne Wyróżnienie za „lekkość i humor”

Britt Raes za film „Catherine” (Belgia)

Catherine, reż. / dir. Britt Raes, Belgium, 2016

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbywał się w dniach 19 – 29 kwietnia w Bydgoszczy. Tematem wiodącym imprezy była animacja japońska w różnych wcieleniach. Festiwal pokazał szerokie spektrum japońskiego kina animowanego, sięgając również do innych form wyrazu,  niż najlepiej nam znana „manga”. Laureatem przyznawanej przez bydgoski festiwal Nagrody za Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych został w tym roku znakomity aktor Wiktor Zborowski.

***

Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w  Bydgoszczy, Miasto Bydgoszcz

Patronat Honorowy: Ambasada Japonii w Polsce

Patroni medialni: „Czwórka” Polskie Radio, TVP Kultura, Empik, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Magazyn Filmowy SFP, Filmweb.pl, Miasta Kobiet, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Express Bydgoski, Radio Kultura, Bydgoski Informator Kulturalny, animowany.pl

Partnerzy: Sushi Garden Fusion Restaurant, Yama, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, Klub Mózg, Hotel Brda, Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune” w Bydgoszczy, Filmowe Wydawnictwo „Wojciech Marzec”, Kino Orzeł, Bydgoski Klub Origami „Orizuru”