Fot.
kadr z filmu "Pig", reż. Jorn Leeuwerink

Konkurs Filmów dla Dzieci i Młodzieży 12+

Kategorie

Dla dzieci
Filmy krótkometrażowe
Pokazy konkursowe
17.04
-
/
2024
09.00
1 zł/ dziecko, 0 zł/nauczyciel Zgłoszenia: animocje@gmail.com
Kup bilet

Kurator:

Informacja dla grup zorganizowanych:

Koszt 1 zł/dziecko, 0 zł/nauczyciel

Zgłoszenia: animocje@gmail.com
Prosimy o podanie nazwy szkoły, ilość osób oraz jaki pokaz.
Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Materiały dydaktyczne

Harvey, Janice Nadeau, Kanada, 2023, 9’04’’

Kadr z filmu animowanego. Kobieta w niebieskiej sukience i wysoko upiętych ciemnych włosach oraz chłopiec w okularach i słuchawkach idą obok siebie. Za nimi podąża mniejszy chłopiec w czapce i żółtej kurtce.

Harvey rozgrywa się podczas pierwszych dni wiosny, tego okresu, kiedy dzieci z niecierpliwością czekają, aż śnieg stopnieje i zrzucają zimowe płaszcze, które nagle wydają się o wiele za ciepłe. Jednak na naszym bohaterze, ta wiosna odciśnie piętno na zawsze, ponieważ tej wiosny umiera jego ojciec.

Echo, Sang Joon Kim, Korea, 2022, 17’15’’

Kadr z filmu animowanego. Trzech chłopców stoi na wzniesieniu otoczonym gęstym, zielonym lasem. Spoglądają w dół na plażę z małym domkiem na środku.

Echo to opowieść o młodych braciach mieszkających w mieszkaniu w nowo powstałym mieście niedaleko Seulu, w Korei w latach 90-tych. Każdy poranek braci zaczyna być zakłócany przez dziwnego mężczyznę po drugiej stronie osiedla, krzyczącego „yaho”. Po usłyszeniu plotki, że ten dziwny osobnik to kanibal, chłopcy rozpoczynają własne małe śledztwo, aby dowiedzieć się, jakie są motywy tego mężczyzny.

Krab, Piotr Chmielewski, Polska, 2022, 8’42’’

Kadr z filmu animowanego. Brązowy krab owinięty niebieskim sznurkiem leży na szarym stole. Dookoła niego fragmenty przedmiotów między innymi durszlaka oraz kuleczki zielonego groszku.

Film ten jest próbą przyjęcia perspektywy kraba i odkrycia światów, w których żyje poprzez jego oczy i uszy. Zwierzęta są niemymi świadkami naszej historii; towarzyszyły ludzkości podczas największych porażek i sukcesów. Ścieżka ich życia jest równoległa do naszej – zjadamy je, używamy ich jako narzędzia, a czasem po prostu ich nie zauważamy. Lecz co się stanie, gdy postaramy się przyjąć ich perspektywę? Jak wydarzenia, które wszyscy znamy z lekcji historii wyglądają widziane oczami zwierząt?  

Aaaah!, Osman Cerfon, Francja, 2022, 4’40’’

Kadr z filmu animowanego. Chłopiec trzyma w ręku czarny, podłużny przedmiot. Ma otwartą buzią, obok której znajduje się czarny napis" AAAAh!. Zielone tło.

Aaaah! to krzyk bólu, zaskoczenia, strachu, radości, pieśni, zrzędzenia, śmiechu, gniewu... Aaaah! to wyrażenie, którego używają dzieci, te pierwotne i niewinne istoty, doświadczając życia we wspólnocie, pod czujnym okiem dorosłych.

Bezsenność Jutki, Maria Görlich-Opyd, Polska, 2023, 17’20’’

Kadr z filmu animowanego. Szkic. Starszy mężczyzna trzyma w objęciach dziewczynkę. Dziewczynka trzyma w dłoniach żółtą motkę wełny, której rozwinięta część leży dookoła ich stóp.

Jutka to buntownicza 7-latka, której świat się rozpadł, kiedy została uwięziona w łódzkim getcie. Teraz chce odzyskać przynależne jej dzieciństwo. Kiedy po okolicy zaczyna krążyć pożerający dzieci Minotaur, Jutka musi nauczyć się być posłuszną dziadkowi aby przeżyć. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.

Shackle, Ainslie Henderson, Wielka Brytania, 2022, 9’54’’

Kadr z filmu animowanego. Dwa, białe włochate stworzenia z brązowymi dziobami stoją w środku zielonego lasu.

Trzy archetypiczne duchy lasu badają sprzeczne ludzkie popędy kreatywności, zaborczości i pragnienia statusu.

Pig, Jorn Leeuwerink, Holandia, 2022, 8’16’’

Kadr z filmu animowanego. Brązowa owca i różowa świnia stoją naprzeciwko siebie na zielonej trawie. Owca zbliża w stronę świni wtyczkę z kablem.

Duża grupa zwierząt staje się zależna od sieci energetycznej, zaczepionej o kielichowy pysk jednej śpiącej świni... Jak długo to wytrzyma?

Materiały dydaktyczne