Kurczak dla Lindy! to uroczy i zabawny film, który spodoba się całej rodzinie: film, który opowiada o dzieciństwie z perspektywy dziecka, bez nadmiernego sentymentalizmu, ale za to z humorem. W tym filmie nie ma światów fantastycznych: akcja rozgrywa się współcześnie, w małym zwyczajnym domu , w dniu strajku generalnego. Nie ma czarownic, nie trzeba ratować świata, a jedyną postacią, która potrafi latać, jest… kurczak!
Kurczak napędza całą opowieść. Dzięki niemu matka i córka mogą się spotkać, aby opłakiwać męża i ojca, który zmarł kilka lat wcześniej, gdy Linda miała zaledwie rok. Jego śmierć stworzyła przepaść między Lindą a Paulette, którą ten film będzie próbował zmniejszyć. Jednak głównym tematem filmu nie jest śmierć; przeciwnie, to opowieść o życiu. Narracja stopniowo przybiera wymiar społeczny: Paulette i Linda magnetycznie wciągają w swoje działania coraz więcej ludzi. Z małego dwupokojowego mieszkania przenosimy się na podwórze domu; od małej rodziny przechodzimy do całego sąsiedztwa.
Nagrody i Festiwale
- Nagroda za Najlepszy Film Długometrażowy oraz Nagroda Fundacji Gan za dystrybucję na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, Francja, 2023;
- Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, Cezar w kategorii Najlepszy Film Animowany, Paryż, 2024;
- Nagroda na Cinekid Festiwal w kategorii Najlepszy film dla dzieci, Amsterdam, Holandia, 2023;
- Nagroda Lumières w kategorii Najlepszy Film Animowany, Paryż, Francja, 2023;
- Nagroda na Festiwalu Filmowym w Turynie w kategorii Najlepszy scenariusz, Włochy, 2023;
- Nagroda dla Najlepszego Międzynarodowego Filmu Fabularnego w kategorii „Junior Film” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodego Widza
SCHLiNGEL, Chemnitz, Niemcy, 2023;
- Nagroda w kategorii Najlepszy Film na Festiwalu Filmów Animowanych w Manchesterze, Wielka Brytania, 2023;
- Nominacja w kategorii Najlepszy Film Animowany na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie, Ontario, 2023 Kanada;
Chiara Malta - wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowych, w tym trylogię o dzieciństwie nagradzaną na wielu międzynarodowych festiwalach. Po swoim pełnometrażowym filmie dokumentalnym “Armando e la politica” została zaproszona na rezydencję na Akademii Francuskiej w Rzymie. Jej pierwszym filmem fabularnym były „Proste kobiety”, które otwierały kategorię Discovery Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2019 roku. Regularnie reżyseruje odcinki francuskiego serialu “Chronicles of the Sun”. “Kurczak dla Lindy!” to jej pierwsza animacja pełnometrażowa.
Wybrana filmografia
2022 - A Comme Azur – krótkometrażowy, dramat, animacja;
2019 – Proste kobiety / Simple Women – dramat;
2017 - Histoire de Stefano – krótkometrażowy;
2015 - The Existence According to Gabriel – krótkometrażowy, dramat;
2010 - Waiting for a Woman – dokumentalny;
2008 - Armando e la Politica - animacja, dokumentalny;
2006 - L’Isle - dokumentalny, krótkometrażowy, animacja;
Sébastien Laudenbach - Reżyser, ilustrator i profesor w ENSAD (École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs). Autor kilkunastu nagradzanych filmów krótkometrażowych, pokazywanych na wielu międzynarodowych festiwalach. W swoim filmie fabularnym „Dziewczyna bez rąk”, prezentowanym w Cannes, a nagrodzonym na festiwalu w Annecy, Sébastiena Laudenbacha opracował swój charakterystyczny żywy styl.
Wybrana filmografia
2017 - Vibrato – krótkometrażowy, animacja;
2016 - Dziewczyna bez rąk / The Girl Without Hands – animacja, dramat, fantasy;
2014 - Daphné ou la belle plante – animacja, dokumentalny, krótkometrażowy;
2010 - Vasco - krótkometrażowy, animacja;
1998 - Journal - krótkometrażowy, animacja;