To, kim jesteśmy dzisiaj, jest nagromadzeniem doświadczeń, uczuć i ideologii z wczoraj. Oto kilka historii, które albo same w sobie są gorzkie, albo pozostawiają gorzki posmak na długi czas. Nie oznacza to, że gorycz pozostaje taka sama. W miarę zdobywania nowych doświadczeń zmienia się także nasza perspektywa. Goryczkę można przełamać odrobiną słodyczy. Ostatnia historia nie jest ani gorzka, ani słodka. Został wybrany ze względu na humorystyczne przedstawienie tego, jak chcemy się zachować, gdy mamy już tego wszystkiego dość.
Joem, Kangmin Kim, Korea Południowa, USA, 2018, 4’07’’
JEOM w tłumaczeniu oznacza „czarną kropkę” lub „znamię”. W tym filmie JEOM jest także metaforą potężnej dziedziczonej siły, którą każdy z nas otrzymuje bez naszej zgody jeszcze przed urodzeniem. Nieuniknione jest, że wszyscy jesteśmy związani tą dziedzicznością. Bez względu na to, jak bardzo staramy się ten fakt wymazać lub zmienić, nasi przodkowie zawsze będą obecni w nas.
Bloeistraat 11, Nienke Deutz, Belgia, Holandia, 2018, 9’41”
Nierozłączne przyjaciółki spędzają wspólnie ostatnie letnie wakacje swojego dzieciństwa. Wkrótce ich ciała zaczynają się zmieniać, a na ich przyjaźni cieniem kładzie się wstyd.
Un diable dans la poche, Antoine Bonnet; Mathilde Loubes, Francja, 2019, 5’38
Grupa dzieci jest świadkiem przestępstwa i zmuszona jest milczeć. Najmłodszy August uważa, że ciężar jest zbyt duży i postanawia wyjawić tę tajemnicę. Aby ukarać tę zdradę, reszta dzieciaków planuje się go pozbyć.
Cipka, Renata Gąsiorowska, Polska, 2016, 8’22’’
Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Roughhouse, Jonathan Hodgson, Francja, Wielka Brytania, 2018, 15’39’’
Trójka przyjaciół wyrusza na nową przygodę w dziwnym mieście, ale kiedy do ich gangu dołącza nowy, manipulujący członek, ich lojalność zostaje zerwana z przerażającymi konsekwencjami.
Pink, Mahboobeh Mohammadzaki, Iran, 2016, 4’59’’
Codzienne życie kobiety chorej na raka piersi, jej lęki i nadzieje.
Bon Voyage, Fabio Friedli, Szwajcaria, 2011, 6’14’’
Dziesiątki migrantów wspinają się do przepełnionej ciężarówki. Ich cel: ucieczka do Europy. Kiedy przybywają po wyczerpującej podróży, czeka ich kolejna porcja brutalnej rzeczywistość: europejskie traktowanie uchodźców.
The Bigger Picture, Daisy Jacobs, Wielka Brytania, 2014, 7’25’’
Historia dwóch braci zmagających się z opieką nad matką w podeszłym wieku.
Knife Hanging From A Tree, JiHee Nam, USA, 2019, 3’27’’
Kwaśne winogrona.
Enough, Anna Mantzaris, Wielka Brytania, 2017, 2’19”
Momenty utraty samokontroli.
Naima Alam skupia się na edukacji społecznej poprzez animację. Realizuje ten temat jako niezależna animatorka oraz doktorantka na wydziale Studiów Medialnych na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech. Jej zainteresowania badawcze obejmują komunikację z zakresu zdrowia i praw człowieka. Zasadniczo chce zdobyć wszelką możliwą wiedzę na temat opowiadania historii, które poruszają ludzi i motywują ich do zmian.