Fot.

StopTrik IFF Prezentuje: Zwycięzcy, laureaci i inni 2017

Kategorie

Wydarzenia specjalne
Filmy krótkometrażowe
12.04
-
/
2018
10.35

Kurator:

Zaproszeni do współpracy przez partnerski festiwal Animocje, z dumą prezentujemy zestaw najbardziej intrygujących krótkich filmów, które wzięły udział w konkursach StopTrik IFF 2017: “Międzynarodowy Konkurs Stop Motion” (tradycyjne techniki stop motion) oraz “Konkurs Pogranicza” (filmy eksperymentalne).

Wybrane filmy ujawniają bogactwo form artystycznych obecnych w obrębie technik stop motion (ręcznie wykonanej animacji trójwymiarowej). Prezentowane filmy zostały zrealizowane w Stanach Zjednoczonych, Australii, Argentynie, Polsce czy Słowenii – w każdym zakątku świata powstają filmy, które fascynują i urzekają.

Internetowe kanały komunikacji ułatwiają poznanie tej różnorodnej twórczości, ale to dzięki festiwalom filmy stają się przeżyciem. StopTrik International Film Festival zdobył uznanie na scenie europejskich festiwali filmów animowanych jako wydarzenie podkreślające znaczenie animacji stop motion, prezentujące szerokie spektrum praktyk filmowych oraz angażujące wszystkich uczestników na zasadach równości i dialogu.

Festiwal przykłada uwagę do praktycznych aspektów animowanej sztuki filmowej, edukacji filmowej, akademickiej refleksji, aktywizmu na rzecz kultury filmowej oraz intensywnego networkingu. StopTrik IFF co roku odbywa się w Mariborze (Słowenia) i Łodzi (Polska). Edycja 2018 zostanie poświęcona fascynującej problematyce kinofilii oraz związków filmu animowanego z kinem żywego planu. Nabór filmów do konkursowych programów jest otwarty do 15 sierpnia.

8. StopTrik IFF
Maribor (SLO): 04. – 07. 10. 2018
Łódź (PL): 09. – 11. 11. 2018
stoptrikfestival@gmail.com
www.stoptrik.eu
www.facebook.com/StopTrikFestival

Ashes/ Popioły/ Cenizas

Luciana Digiglio, 2017, Argentina/ Argentyna, 3’54”

Axel jest spokojnym i zrelaksowanym mężczyzną, który lubi spędzać swój czas poza domem, lecz nagłe pojawienie się tajemniczego zegara stanie się początkiem destrukcyjnego wyścigu.

Squame

Nicolas Brault (Nicolas Brault Films), 2015, Canada, Kanada 4’06”

Film eksploruje czułą osłonę ciała, skórę. Stworzone przy pomocy form cukrowych, ulotne, animowane zrywanie łuski wywołuje delikatne krajobrazy w świecie na krawędzi abstrakcji. StopTrik 2017 Specjalne Wyróżnienie.

After All/ Po wszystkim

Michael Cusack (Anifex), 2016, Australia, 13’22”

Gdy wszystko już zostało powiedziane i zrobione… to, co pozostaje to pamięć. Mężczyzna robi porządki w swoim rodzinnym domu i wspomina minione rozmowy.

Banquet/ Bankiet

Julia Orlik (Szkoła Filmowa w Łodzi),  2016, Poland/ Polska, 3’50”

Mężczyzna bierze udział w bankiecie, ale nie pasuje do towarzystwa. Zaczyna powtarzać gesty pozostałych gości.

Farewell/ Pożegnanie/ Slovo

Leon Vidmar (ZVVIKS), 2016, Slovenia/ Słowenia, 5’51”

Lovro jest zmęczony i smutny. Napełnia wannę wodą, przygląda się kroplom opadającym z kranu. Gdy jedna z nich uderza o powierzchnię wody, Lovro zaczyna wspominać dzień, kiedy dziadek po raz pierwszy zabrał go na ryby. Wspomnienia i rzeczywistość łączą się  w jedno. StopTrik 2017 Maribor Grand Prix.

Don’t Think of Pink Elephant/ Nie myśl o różowych słoniach

Suraya Raja (NFTS), 2017, UK/ Wielka Brytania, 7’20”

Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym, co mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy skakali z wysoki, wypuścili dziecko z rąk lub dźgnęli kogoś widelcem. Z reguły łatwo możemy pozbyć się takich myśli – ale co jeżeli nie da się tego zrobić?

Nighthawk/ Nocny marek/ Nočna ptica

Špela Čadež (Finta Film, Bonobostudio), 2016, Slovenia, Croatia/ Słowenia, Chorwacja, 8’50”

Borsuk leży bez ruchu na podmiejskiej drodze. Policyjny patrol podchodzi do ciała. Policjanci szybko zdają sobie sprawę z tego, że zwierzę nie jest martwe; borsuk jest pijany do nieprzytomności! StopTrik 2017 Specjalne Wyróżnienie.

Ethnophobia / Etnofobia

Joan Zhonga (Magikon), 2016, Albania, Greece/ Albania, Grecja, 14’20”

Przetrwanie, walka i współżycie idą ramię w ramię; towarzyszą im wybuchy radości i bólu wynikające z ludzkiej, wewnętrznej potrzeby odnalezienia i wyolbrzymienia różnicy, podczas gdy podobieństwa w oczywisty sposób są większe.