Fot.

Warsztaty: Zapomniana sztuka ożywiania przedmiotów

Kategorie

Dla dorosłych
Dla dzieci
Warsztaty
18.04
-
/
2021
bezpłatne, obowiązują zapisy
Kup bilet

Kurator:

Czy szokujące będzie dla Was stwierdzenie, że marzenie, by poruszyć obraz istniało jeszcze przed wynalezieniem kina?

UWAGA WARSZTATOWICZE!

Jeśli wysłaliście zgłoszenie na tegoroczne warsztaty festiwalowe i nie otrzymaliście od nas odpowiedzi to koniecznie sprawdźcie folder spam oraz kosz. Dochodzą do nas wieści, że część wiadomości z naszej skrzynki trafia właśnie tam. Możecie także użyć lupki i wpisując adres: warsztaty.animocje@mck-bydgoszcz.pl odnaleźć odpowiedź od nas.

Pamiętajcie także, że warunkiem udziału w warsztatach jest odesłanie informacji zwrotnej o zapoznaniu się z klauzulą RODO.

W razie problemów czy pytań piszcie na adres: warsztaty.animocje@mck-bydgoszcz.pl.

Nawet nie wiecie jak bardzo się cieszymy, że aż tylu z Was się zgłosiło!

***

Dla kogo: dzieci 10+ z rodzicem / opiekunem

Kiedy: filmy dostępne dla zapisanych osób w dniach 18-24.04.2021

Zapisy do 14.04.2021: warsztaty.animocje@mck-bydgoszcz.pl z dopiskiem „ożywianie przedmiotów”

Opis

Czy szokujące będzie dla Was stwierdzenie, że marzenie, by poruszyć obraz istniało jeszcze przed wynalezieniem kina? Animację nieuchronnie kojarzymy z migotliwym obrazem w ramie pudła telewizora lub ekranie kina. Ale czy da się stworzyć animację bez pośrednictwa technologii? Czy animować można bez drogiego sprzętu fotograficznego? 

Zapraszam by na moment usiąść w wehikule czasu i przenieść się, do nie tak odległej epoki poprzedzającej pionierów kina. Przy pomocy ogólnie dostępnych materiałów plastycznych uczestnicy warsztatu stworzą proste zabawki optyczne, które wprawione w ruch ujawnią swój magiczny, animacyjny potencjał. Warsztatowicze poznają podstawy animacji i dowiedzą się jak niewiele trzeba, by stać się młodym artystą!

Etapy

1. Film nr 1: Przed erą kina, czyli krótka historia zabawek optycznych - taumatrop, fenakistiskop, zoetrop.

2. Film nr 2: Przygotowanie do pracy:

  • Warsztat animatora i podstawowe zasady animowania. 
  • Tajnik animacji rysunkowej dla początkujących. 
  • Pierwsze ćwiczenia z animowania: tworzenie taumatropu.

3. Film nr 3: Budowa fenakistiskopu.


Uczestnicy proszeni są o przesłanie krótkiego filmu o długości ok 10 sekund, wykonanego komórką w pionie, pokazującego efekt warsztatów.

Prowadząca

Paulina Wyrt

absolwentka poznańskiego Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego, historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Wydziału Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (UAP). Tworzy czołówki do programów telewizyjnych, teledyski, filmy edukacyjne, a także ilustracje do książek dla dzieci i nie tylko. W swoich pracach łączy tradycyjne techniki z nowoczesnymi technologiami. Od lat prowadzi warsztaty poświęcone filmowi animowanemu, a od 2016 roku, jako asystentka na UAP, zaraża swoją pasją i kształci kolejne pokolenie profesjonalnych animatorów. W wolnym czasie oddaje się pasji rysowniczej jako ilustratorka.