Przede wszystkim, to nie są kreskówki. Zobaczycie filmy animowane o wyjątkowej jakości artystycznej, zrealizowane w rozmaitych technikach: od lalkowej animacji stop motion, przez precyzyjnie, ręcznie rysowane filmy, po intrygujące struktury i kompozycje wykonane przy użyciu narzędzi digitalnych. Design postaci i tła wywołuje hipnotyzujące krajobrazy, format obrazu czy klatkaż współtworzą wyjątkową atmosferę, choreografia ruchów jest obliczona z pełną dbałością i misternie wykonana.
W animacji królestwo zwierząt nie ogranicza się do Myszki Miki czy Reksia. Tutaj przyjrzycie się nieco szerszej klasyfikacji zwierząt: w filmach wystąpią robaki, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. A zwierzęce postacie będą zaangażowane w dużo bardziej wymagające czynności niż zwyczajna gonitwa.
Oczywiście, filmowe światy odbijają świat ludzki, czasem połączenie to jest wyolbrzymione lub wydrwione, czasem zaś wyjawia najdelikatniejsze i najsubtelniejsze wzory zachowań i wzajemnych relacji. Autorzy wybranych filmów koncentrują się na pasji, nieuchwytnej sile, która rezonuje z głęboką esencją procesu artystycznego. Namiętność nie jest jednoznaczna, może przynieść inspiracje dla nieskrępowanej twórczości, szczery czy ironiczny śmiech, może też przynieść strach, złudzenia, destrukcję, przemoc. Doświadczenia te łączą się z przewrotnym charakterem animowanego medium.
Być może w pewnym momencie przestaniecie zastanawiać się nad zwierzęcą metaforą, a zaczniecie rozważać to w jaki sposób patrzycie na swoje najbliższe otoczenie, czy to, jak rozumiecie Inność. A kiedy festiwal się zakończy, miejmy nadzieję, że znajdziecie chwilę czasu, aby obejrzeć jakieś kreskówki z dziećmi i przyjaciółmi, po to, aby zanurzyć się w ich atrakcyjnej formie i absurdalnym humorze, i że znowu pojawicie się na następnym festiwalu, aby poszukiwać w animacji czegoś innego, czegoś więcej.
Kilkuletni chłopiec z lubością znęca się nad owadami, jednak wkrótce role się odwracają, zgodnie z transgresyjną poetyką groteski nawiązującą do najlepszych wzorców Franza Kafki czy Giuseppego Arcimboldo.
Wychodząc od problemu plagi ryb skrzydlic, film przedstawia wizję głębin utrzymaną w konwencji neo-noir oraz historię chciwości i hierarchizacji na karaibskich rafach.
Opowieść o mrocznym i odległym bagnisku przenosi nas do samego serca nowoorleańskich tradycji. Historia muzyki, która daje siły do życia we wrogim i trudnym środowisku, gdzie niesprawiedliwość staje się mistrzem ceremonii.
Film opowiadający o dość osobliwej relacji człowieka ze zwierzętami. Bohater, kolekcjoner egzotycznych gadów i ptaków żyje w mieszkaniu pełnym klatek i akwariów. W gąszczu bujnych roślin codziennie pielęgnuje zwierzęta, jednocześnie starannie kontroluje ich zachowanie.
Ostrzeżenie publiczne! Para gołębi-szachistów z Placu Saint-Louis w niebezpieczeństwie!
Niewiele jest w stanie zakłócić posiłek pary gołębi-smakoszy.
Para gołębi-biznesmenów tworzy bilans zysków i strat.
Świnka Ruby poszukuje afirmacji w mieście, po tym, gdy była świadkiem tragicznej śmierci nieznajomego… i znajduje ją w najbardziej zaskakujących miejsca.
Bohaterami filmu są trzy niedźwiadki z kultowego obrazu Iwana Szyszkina „Poranek w sosnowym lesie”. Po utracie swojej mamy trzej bracia, Henryk, Vincent i August, pojawiają się Paryżu – mieście artystów.
Wibrujące i pulsujące obrazy przywołują tradycję malarskiej animacji tuszu i wody. Powtarzające się akty przemocy wykonuje humanoidalna małpa, czy może małpo-podobny człowiek uzbrojony w kij bejsbolowy.
Czas trwania pokazu: 64′
Kuratorka pokazu
Urodziła się w 1987 roku. Obecnie kończy prace nad doktorantem poświęconym klasycznemu chińskiemu filmowi animowanemu (Uniwersytet Jagielloński). Publikuje w czasopismach naukowych artykuły poświęcone animacji chińskiej oraz polskiej. Dyrektorka oraz współzałożycielka słoweńsko-polskiego festiwalu animacji stop motion StopTrik IFF (Maribor, Słowenia; Łódź, Polska). Często współpracuje z rozmaitymi festiwalami, m.in. Animateka (Lublana), Etiuda&Anima (Kraków), Krakow Film Festival. Kuratorka pokazów prezentowanych m.in. w Polsce, Słowenii, Chorwacji, Holandii, Finlandii i Chinach. Recenzje i krytyki jej autorstwa były publikowane w miesięczniku „Kino” oraz międzynarodowym magazynie poświęconym filmowi animowanemu „Zippy Frames”. W 2016 roku ukazała się współredagowana przez nią monografia “Obsession Perversion Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation”.