Od tamtego czasu w każdej dekadzie mamy przykłady tego - dla jednych wciąż kontrowersyjnego, a dla innych inspirującego i niezmiernie fascynującego - połączenia pozornie stojących w sprzeczności pojęć: animacji i dokumentu. W ostatnich latach animadoc stał się niezwykle popularny, czego dowodem może być chociażby pojawienie się festiwalu poświęconego wyłącznie temu gatunkowi: Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival w Liverpool'u.
To właśnie filmy z tego festiwalu zobaczymy w ramach przeglądu:
Kurator pokazu: Piotr Kardas
pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2013-), Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival w Liverpool’u (2019-), a także projektów: Animation Across Borders i O!PLA FOCUS ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie (2017-). Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival (2016-). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy). Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na cały świecie.
W latach 2003 – 2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2008 redaktor działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl. W latach 2008 – 2010 kierownik programowo-artystyczny i opiekun galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W latach 2010-2011 związany z Se-ma-for Produkcja Filmowa (główny dystrybutor) oraz Fundacją Filmową Se-ma-for. Dyrektor programowy dwóch pierwszych edycji Se-Ma-For Film Festival (2010, 2011). Pomysłodawca, twórca koncepcji i dyrektor programowy Se-Ma-For European/Asian Express 2011 > Pekin/Madryt/Tokio/Paryż - projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE (2011). Inicjator, kurator sekcji i koordynator konkursu animacji przy 2. MFF ARS INDEPENDENT w Katowicach (2012).