Fot.

Scriptwriting - tworzenie oryginalnej opowieści na trudny temat. Masterclass z Alexandrem Siqueirą

Kategorie

Dla dorosłych
Warsztaty
Spotkania
06.04
-
/
2022
11.00
bezpłatne wejściówki / zapisy: weronika.placzek (a) mck-bydgoszcz.pl
Kup bilet

Kurator:

Scriptwriting - tworzenie oryginalnej opowieści na trudny temat

Spędziłem 5 lat pisząc i rozwijając mój krótkometrażowy film animowany Purpleboy. Wiele osób mówiło mi, że zajmuje mi to zbyt wiele czasu. Z biegiem lat przekonałem się, że zajęło mi to dokładnie tyle czasu, ile potrzebowałem, ponieważ moim zamiarem było zbadanie języka, za pomocą którego mógłbym zdystansować się od konwencjonalnego podejścia do pisania. Ponadto, dzięki temu mogłem zagłębić temat, który był dla mnie zupełnie nieznany.

kadr z filmu "Purpleboy"

Zarówno Purpleboy, jak i Terminal (krótkometrażowy film animowany, nad którym obecnie pracuję) miały ten sam punkt wyjścia: ilustrację - koncepcję wizualną, która zainspirowała mnie do stworzenia pracy opartej na określonym temacie. Rozumiem przez to, że w żadnym z tych dwóch filmów tematyka nie była punktem wyjścia. W przypadku Purpleboy temat tożsamości płciowej pojawił się prawie dwa lata po tym jak rozpocząłem pracę nad tym projektem.

Jedną z moich głównych motywacji jako reżysera jest opowiadanie o pojawiających się (i pilnych) problemach, zarówno ze społecznego, jak i politycznego punktu widzenia. Jest jednak rzeczą istotną, abym mógł podkreślić trzy aspekty, które uważam za niezbędne w konstruowaniu narracji: zachowanie pewnego dystansu do kwestii osobistych, skupienie się na koncepcji/idei (używanie analogii, metafor i symboliki) oraz obrona koncepcji odważnej i otwartej wizji funkcjonowania społeczeństwa.

Spotkanie masterclass odbędzie się w języku angielskim.
Zapisy: weronika.placzek (a) mck-bydgoszcz.pl


Alexandre Siqueira

Jego pasja do iluzji ruchu zaczęła się, gdy miał 6 lat. Alexandre przeglądał książkę naukową, którą znalazł na biurku ojca, kiedy jego uwagę przyciągnęła sekwencja obrazów przedstawiających walkę bokserską. W tym czasie zbudował nawet kilka zabawnych zabawek, w tym projektor wykonany z pudełka po butach, w którym obrazy były rysowane na arkuszu rentgenowskim.

W 2000 r. współreżyserował krótkometrażowy film animowany Cold Soup, wyprodukowany w ramach kursu animacji poklatkowej CITEN/Fundação Calouste Gulbenkian w Lizbonie. W tym samym roku zatrudnił się w studiu Filmografo w Porto, gdzie do dziś współpracuje przy produkcji kilku animowanych projektów.

W 2008 roku Alexandre rozpoczął naukę w szkole La Poudrière we Francji, gdzie specjalizuje się w reżyserii filmów animowanych. W tej szkole tworzy Podróż na pole słoneczników. Od tego czasu Alexandre uczestniczył w pracach nad filmami krótkometrażowymi i fabularnymi, serialami animowanymi i teledyskami, a także nad szeregiem zleconych prac ilustracyjnych. Purpleboy to jego najnowszy krótkometrażowy film animowany.

Obecnie Alexandre pracuje nad nowym filmem krótkometrażowym i pracuje jako nauczyciel na wydziale animacji w szkole artystycznej w Porto.

www.alexandresiqueira.com