Kurator:
Prosimy pamiętać, że lepiej przynieść zgrzewkę jednej rzeczy, niż wiele pojedynczych przedmiotów.
Chcąc wesprzeć osoby uciekające przed wojną, a jednocześnie zwrócić uwagę na znakomitych ukraińskich reżyserów i reżyserki animacji, zapraszamy na seans, w którym zgromadziliśmy zaledwie ułamek ich filmów.
W zestawie #StandWithUkraine znalazły się filmy powstałe w ramach akcji festiwalu Linoleum, a także twórców mieszkających na co dzień (a nawet obecnie) w Ukrainie oraz osób mieszkających i studiujących w Polsce.
#StandWithUkraine to akcja ukraińskiego festiwalu Linoleum Contemporary Animation and Media Art Festival, w ramach której organizatorzy zachęcają animatorów i animatorki z całego świata do przygotowywania antywojennych 10-sekundowych animacji.
Warto podkreślić, że do akcji włączyli się nie tylko twórcy i twórczynie z Ukrainy, ale z całego świata, w tym mi.in. z Rosji, Polski i USA.
Poniższe filmy będą przeplatane filmami powstałymi w ramach kampanii Linoleum Contemporary Animation and Media Art Festival #StandWithUkraine.
Obyś nie musiała tutaj wrócić / We Hope You Won't Need To Come Back, Anastazja Naumenko, Polska 2020, 9’48’’
Młoda dziewczyna emigruje. Funkcjonowanie w obcym środowisku powoli przekształca się w rutynę, a ona sama - we współczesnego Frankensteina. Nowe podejście i wypracowane zachowania przestają pasować do starych nawyków i odziedziczonych od bliskich stereotypów. Po czasie bohaterka postanawia wrócić do domu, żeby odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa. Pierwsze spotkanie z rodziną staje się punktem zwrotnym w kształtowaniu się jej tożsamości i odkrywa proces, który przechodzi większość współczesnych emigrantów.
Ja i moja gruba dupa / My Fat Arse and I, Yelyzaveta Pysmak, Polska 2020, 10’18’’
Pewnego poranka dziewczyna próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że się na niej nie zapinają. Dziewczyna jest w szoku, w lustrze widzi swoje odbicie jako ogromną grubą świnię. Decyduje natychmist poddać się srogiej diecie. Żadnych cukierków, coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, jednak razem z tłuszczem wychodzi z niej cała radość życia. Jednak ona, będąc już niezdrowo wychudzona, ciągle nie hamuje się. Dziewczyna przypomina teraz zombie, który, nie wiedząc co robi, wlecze się w nocy do lodówki prześladującej ją w snach. Podczas jednego z uwodzeń lodówkowych dziewczynie zjawia się Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię. Co to za ceremonia? Czy Chude Dupy są tak niewnnie słodkimi stworzeniami jak się wydają? Jakiemu Bóstwu kłaniają się? Czy da się wrócić z Królewstwa Zachódodupia jeżeli coś pójdzie nie tak?
Bliżej do jeszcze dalej / Closer by Further Away - Vlad Boyko i Anastasiia Dmytriieva, Polska 2019, 2'20''
Film powstały podczas warsztatów prowadzonych przez braci Quay, w ramach zajęć na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
The Surrogate, Stas Santimov, Ukraina 2020, 6’03’’
Mężczyzna niszczy gniazdo nieznanego, przerażającego stworzenia. Ale nie jest to najstraszniejsze stworzenie, jakie spotka dziś wieczorem.
Ja? / Me? - Anna Pavlenko, Polska 2020, 4'
Praca dyplomowa, Wydział Sztuki i Nowych Mediów, kierunek Grafika, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.
Deep Love / Kohannia, Mykyta Lyskov, Ukraina 2019, 14’
Wielka miłość wreszcie nastała w Ukrainie.
Followers, Dina Ibrahimova, Robert Kuźniewski, Ukraina 2019, 3’25’’
Krótka plastelinowa opowieść o ślepym podążaniu za tłumem, inspirowana powiedzeniami „czarna owca” i „wilk w owczej skórze”. Film powstał we współpracy z dziećmi podczas 2-tygodniowych warsztatów filmowych w Kijowie.
Przyjaciółka / Friend - Anastasiia Dmytriieva, Polska 2019, 2'10''
Film powstał w ramach zajęć na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Niezrozumiałki / Unclarities, Dana Danylova, Polska, Ukraina, Włochy 2019, 3’53’’
Autobiograficzna opowieść o przeżyciach reżyserki z czasów jej pobytu i studiów w obcym kraju.
Lockdown sprawił, że zmierzyłam się z swoimi problemami / The Lockdown Made Me Face My Problems - Viktoria Kovalenko, Polska 2021, 1'42''
Film powstał w ramach zajęć na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Sama tutaj / Here by herself / Сама собі тут, Anna Dudko, Ukraina 2019, 5’06’’
Opowieść o tym, co czuje dziecko, gdy gubi się w wielkim mieście.